«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Зеренді ауылының Мәлік Ғабдуллин атындағы мектеп-гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа - гимназия имени Малика Габдуллина села Зеренда отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Матемкатикадан ашық сабақ

13.03.2019

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық өрнектер

Мектеп: «М.Ғабдуллин ат. ЖББОМ» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Ибраева Ш.К.

Сынып:  6- сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар.Ұқсас қосылғыштарды біріктіру.

 

 

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.5. жақшаны ашу ережелерін білу;

6.2.1.6. коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу;

6.2.1.7. алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;

Сабақтыңмақсаты

  • Жақшаны ашады;
  • ұқсас қосылғыштарды біріктіреді;
  • алгебралық өрнектерді түрлендіру арқылы шығармашылық тапсырмаларды шығарады;

Бағалаукритерийі

  • Жақшаларды ашу ережесін қолдана отырып ұқсас мүшелерді біріктіре алады;
  • Алгебралық өрнектерді ықшамдай алады;

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар

- бұл бөлімдегі математикалық терминологияны қолданады;

- ұқсас мүшелерді біріктіруді түсіндіреді;

- алгебралық өрнектердің тепе-тең түрлендірулерінің орындауын түсіндіреді;

Бөлім бойынша лексика және терминология

- айнымалы;

- алгебралық өрнек;

- тепе-теңдік;

- айнымалының мәні;

- айнымалының мүмкін мәндері;

- коэффициент;

- әріпті бөлігі;

- ұқсас мүшелер;

- әріпті өрнектің мәні;

- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;

- өрнектерді ықшамдау.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- әріпті бөлігі бірдей қосылғыштарды … деп атайды;

- ұқсас мүшелерді қосу үшін …;

- егер жақшаның алдында «минус» таңбасы тұрса, онда ...;

- егер жақшаның алдында «плюс» таңбасы тұрса, онда …;

- тепе-теңдік – бұл … теңдікті айтады

Құндылықтарғабаулу

 

Қарым-қатынас жасау қабілеті,шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік

 

Пәнаралықбайланыс

Информатика

Алдыңғы білім

 

Әріптіөрнектуралытүсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады.

         

 

 

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

1 мин

3 мин

 

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

1.Амандасу, оқушылардытүгендеу.

2.Топқабөлу.

3.Психологиялық ахуал тудыру.(Бір-біріне сәттілік тілейді)

4.Үй жұмысын тексеру.Дұрыс жауаптары интербелсенді тақтада көрсетіледі. (Смайлик арқылы өздерін бағалайды)

№963

Х=-17,5 үшін алгебралық өрнектің мағынасы бола ма:

  1. 74,28 : (х+17,5)* 93,4;  2) (24,13-9,34): (17,5 - х);

Жауабы: 1) болмайды;   2) болады

№696 Қостеңсіздік дұрыс болатындай у айнымалысының мәндерін көрсету:

  1.  

Жауабы:  0;1;2;3;4;5;6;7

5. Ширату тапсырмалары. «Иә», «Жоқ»

Берілген өрнектердің қайсысы айнымалысы бар өрнек?

Тапсырма

Иә

Жоқ

 

 

 

 

 

 

1,5а+4

 

 

400:25-5

 

 

-85+12с

 

 

Жауабы:

Тапсырма

Иә

Жоқ

 

 

+

 

+

 

1,5а+4

+

 

400:25-5

 

+

-85+12с

+

 

Интербелсенді тақтадағы дұрыс жауап арқылы жұпта тексереді. «Жетон»  тарату әдісімен бағалайды.

Мақсаты: Оқушылардың өткен материалды қаншалықты меңгергендіктерін білу.

 

 

Орындыққа жапсырылған стикер түсі арқылы топтарға бөлініп отырады

 

Интербелсенді тақта

 

 

Сабақтың ортасы

 

3 мин

 

 

 

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпты игеру.

Бейне көрсетілім арқылы сабақтың мақсатын ашады

«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісін қолданып, 2-оқушыдан бірігіп, тапсырманы орындайды,бөліседі және

«Джигсо» әдісіарқылы жаңа тақырыпты меңгереді.Ол үшін:

Шығармашылық тапсырма: (Топтық жұмыс)

1-топ: Коэффициент дегеніміз не? Мысал келтір.

2-топ:Қандай қосылғыштар ұқсас деп аталады?Ұқсас қосылғыштарды қалай біріктіреді?

3-топ:  9 ( -8а +7в) -13 (-3а+4в)

4-топ:-11 ( 2х -3у) +12 (3х+2у)

Шығармашылық тапсырмаларды постер қорғау арқылы түсіндіреді

Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

 

 

 

 

Бекіту кезеңі.Бұл кезеңде сараланған тапсырмалар орындайды. Оны оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында  алдым.

Мақсаты: Оқушылар жақшаны ашады, ұқсас қосылғыштарды біріктіреді

Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырмалар)

1-тапсырма Өрнекті ықшамдау: 2(х-16)-3(10-5х);
Дескриптор: Білім алушы

- жақшаларды ашады;

- ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- өрнекті ықшамдайды
2-тапсырма Теңдеулердің түбірлерін табу:

 a) 3(x +1)− 2,4(x − 0,5) = −0,6

b) 0,2(3 x − 5)− 3(0,4 − 0.3 x ) = −0,7
Дескриптор: Білім алушы

 - жақшаларды ашады;

- ұқсас мүшелерді біріктіреді;

 - теңдеудің түбірін табады.
3-тапсырма Жақшаларды ашып, өрнектің мәнін табу:

27а – 41в+2,4(6а-7в); мұндағы а=10  в=-2


Дескриптор: Білім алушы

- жақшаларды ашу ережесін қолданады;

 - өрнектің мәнін табады.

Дескриптор арқылы оқушы білімі бағаланады.

Мақсаты: Оқушылар жақшаны ашады,ұқсас қосылғыштарды біріктіреді, шығармашылық тапсырмаларды орындайды.

 

 

https://bilimland.kz/

 

 

 

 

Оқулық 6-сынып

 

 

 

 

 

 

Карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

Дескриптор

Сабақтың соңы

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

1мин

 

1 мин

Қорытынды. Ол келесі

1.«Сәйкестендіру»   тесті арқылы

5х                                         1

-7у                                       0,5

ав                                        -1

-с                                         5

0,5а                                      1

5,68 с                                  -1

-авс                                       1

ху                                         5,68

7 - 8 дұрыс  - жұлдыз

5 - 6 дұрыс – төртбұрыш

4 - 5 дұрыс – үшбұрыш  беру арқылы бағалаймын.

2. «Ілмек сұрақ» әдісі арқылы жүзеге асырылады.

  1. -12х –тің коэффициентін ата;
  2.  2а; -3с; 1/2а; 14в; а; с –ұқсас қосылғыштарды ата.
  3. 17а+19а-18а өрнегі неге тең?

Кері байланыс (мадақтау арқылы)

Үйге тапсырма:  №1125

Рефлексия

Жетістік баспалдағы. Стикерге жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Ширату тапсырмалары, топтық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар, жеке жұмыс, «сәйкестік» тест, «ілмек сұрақ» әдісін қолдандым.

 

 

 

 

Оқушы өздері «иә», «жоқ» арқылы бағалауы. (смайлик)

Топтар бір – бірін бағалауы.

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалауы.

Дескриптор арқылы бағалауы.

Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы

АКТ

 Қалыптастырушы бағалауыСабабойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

Жалпы бағалау

 

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

 

 

2:

 

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

2:

 

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

           

 

Ақмола облысы

Зеренді ауданы

Зеренді селосы

«М.Ғабдуллин атындағы ЖББОМ» КММ – нің

математика пәнінің  мұғалімі Ибраева Ш.К.

 

Просмотров: 414


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст