«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Зеренді ауылының Мәлік Ғабдуллин атындағы мектеп-гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Школа - гимназия имени Малика Габдуллина села Зеренда отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Фонетика

06.11.2018

              Қазақ

тілі пәнінен  8 «Ә» сыныбында өтілген

ашық сабақ

Открытый урок по казахской литературе в 8 «Ә» классе.

САБАҚ:9

 

 

 

 

Күні: 18.10.18.

Мұғалімнің есімі:Садыкова А.С.

 

СЫНЫП: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Бөлім: 1

Адамзаттық құндылықтар және

әлем мәдениеті. Фонетика. Сөйлеу ағымындағы әуен, әуез, тембр, қарқын,

кідіріс.

 

 

Сабақтың тақырыбы

Көшпелілердің рухани мәдениеті.

 

 

 

Сабақ

негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

8.4.2.1 – сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас

бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;

8.3.2.1 – жанрлық және стильдік ерекшелік – теріне сай

тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, құрастырып жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқылым барысында тақырыбы
  • ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдер туралы түсінеді; сөйлеу
  • ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр,
  • кідірістерді сөйлеу мәнеріне сай қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мәтіндердің тақырыбын,
  • стилін, түрлерін, құрылымдық ерекшелігі мен тілдік құралдарды салыстыра
  • отырып талдайды.

Кейбір оқушылар:

  • Тілдік құралдарды
  • пайдалана отырып мәтін құрастырады.

 

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет, тарих

Бағалау критерийлері

- Оқылым барысында мәтіндердің тақырыбын, түрлерін,

құрылымын салыстыра отырып талдайды.

- Тілдік құралдарды пайдалана отырып мәтін құрастырады

-  сөйлеу

ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын,

кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

 Қолдану, талдау

Осыған дейінгі меңгерілген білім

Публицистикалық  және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндерді

ажырата алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланатын кезеңдері

 

Жоспарланған іс – әрекеттер

 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал. «Гүлмен тілек»

әдісі. Оқушылар гүлдерді қолдарына ала отырып бір – біріне тілек айтады және

гүлдің артындағы сөздер арқылы топқа бөлінеді.

1-топ – «Мәдени мұра».

2-топ- «Ұлттық өнер».

3-топ- «Салт - дәстүр».

Үй жұмысы. «Допты лақтыр» әдісі арқылы

үй жұмысын сұрау. Допқа желімденген сұрақтарды ала отырып, сұраққа жауап

береді.

Гүл

 

 

 

 

 

 

Доп және сұрақ жазылған кеспе қағаздар.

Сабақтың ортасы

Ойтүрткі. «Кластер» әдісі  арқылы топтастыру, ұлттық құндылықтарды

атайды.

    Ұлттық құндылықтар

 

 

 

 

 

 

 

 

Толық өркениетті ел болу үшін, алдымен, өз

мәдениетімізді, өз тарихымызды бойымызға сіңіріп, содан кейін өзге дүниені

игеруге ұмтылғанымыз жөн.

                                                   

Н.Назарбаев.

 

1- тапсырма. Топтық жұмыс. «Мәтін

құрылымына көңіл аудар» әдісі.

Мәтінді оқып, тақырыбын, стилін, түрлерін салыстыра отырып талдау жасайды.

1 – топ. «Адамзат мәдениеті» ғылыми

мәтіні.

2 – топ. «Ұлттық мәдениетінің тірегі

- тілде». bilimkz

3- топ. «Ұлттық құндылықтар».

Дескриптор.

-Мәтіндердің тақырыбын, стилін, түрлерін ( әңгімелеу,

сипаттау, талқылау) табады.

- Оқыған мәтіндерінің құрылымдық ерекшелігін салыстыра

отырып тілдік құралдарды табады.

- Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері:

әуен, қарқын, ой екпіні, кідірістерді сөйлеу мәнеріне сай қолданады.

Кері байланыс. «Сэндвич» әдісі.

2 – тапсырма. ЖЖ. «Жекелеу»  әдісі.

Мәтін мазмұны бойынша мәтін құрастыр, тілдік құралдарды

ата.

Дескриптор.

-Мәтіндегі тілдік құралдарды пайдалана отырып мәтін

құрастырады.

-Мәтіндегі термин сөздер мен экспрессивті – эмоционалды

сөздерді атайды.

Кері байланыс. «Бас бармақ»

әдісі.

3 – тапсырма. Берілген мәтіннен

орфоэпиялық нормада айтылатын сөздерді тауып, бір сөзге фонетикалық талдау

жасау.

 «ЖЖ. «Мәтінді

талдау» әдісі.

1 – топ. «Мәдени мұра». Орфоэпиялық

нормада айтылатын қарқындылықты арттыратын 10 сөзді оқиды.

 2 – топ. «Ұлттық өнер». Үш сөзден буын, екпін, тасымал түрлерін табады.

3 – топ. «Салт - дәстүр». Мәтіндегі

бірінші азатжолдағы сөйлемдерден ой екпінін тауып оқиды.

Дескриптор.

1 – топ. «Мәдени мұра» тобы.

1. Мәтінді оқиды.

2. Орфоэпиялық нормада айтылатын 10 сөзді табады.

2 – топ. «Ұлттық өнер» тобы.

1. Мәтінді оқиды.

2. Бірінші азатжолдағы үш сөзден буын, екпін,

тасымал,түрлерін табады.

3 – топ. «Салт - дәстүр» тобы.

1. Мәтіндегі бірінші азатжолдан ой екпінін тауып оқиды.

2. Бір сөзге фонетикалық талдау жасайды.

Кері байланыс. «Аяқталмаған

сөйлем» әдісі.

-Мен таба алдым...

-Қиындық туғызғаны ...

-Мен .. салыстырдым.

-Мен өзімді ...

-Менің қолымнан келеді...

Рефлексия. «Кемпірқосақ» әдісі арқылы.

Тақтадағы кемпірқосақ суретіне аттары жазылған стикерді іледі.

Қызыл түс – түсінбедім, көк түс – түсіндім, күлгін –

өте жақсы түсіндім.

Мысалы: Мен

Сәуленің көмегі арқылы ой екпіні мен тіркес екпінін таба алдым. Мен

стильдердің құрылымдық ерекшелігін ажырата алуды меңгердім.

Үй тапсырмасы.

4 – тапсырма. «Ұлттық

құндылықтардың ел болашағы мен жастар тәрбиесі үшін маңыздылығы» тақырыбында

тезиске дайындық.

1. Тұрмыстық, әлеуметтік мәселені талда.

2. Негізгі ойды анықта.

Бағалау. Оқушыларды берген кері байланыстары арқылы

бағалау.

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sabag.kz 17065

Сайттан мәтін

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық bilimkz

sabag.kz/ 17065 сайттан алған мәтін

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

Сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма.

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 1005

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст